A szakemberek például nagyon sokat emlegetik a szandálok és a cipők anyagát. A tények, amelyeket ezzel kapcsolatban felsorolnak egyébként nem csak a gyerekszandálokra jellemzőek, hanem ugyanúgy a felnőtt ember is fontolóra veheti, ha éppen cipőt vagy szandált indult vásárolni. A rossz minőségű lábbeli képes különféle deformálódásokat okozni a lábon, a nem természetes alapanyagokból készült szandálok pedig sok más kárt tudnak tenni, például a viselet is kényelmetlenné válik, és a lábon is különféle kiütések jelentkezhetnek.
A bőr gyerekszandál tulajdonságai
A gyermekek bőre még sokkal érzékenyebben reagál a különféle hatásokra, mint a felnőtt emberé, ezért is nagyon fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy minél több termék, ami a testével vagy a bőrével érintkezik, illetve ami a szervezetébe jut, az természetes alapanyagokból készüljön. Az ortopéd orvosok és a bőrgyógyászok is arra hívják fel a figyelmet, hogy ezt a ruhanemű és a cipőválasztásnál is figyelembe vegyük.
Főleg a nyári időszakban fontos, hogy a szandál természetes alapanyagú legyen. Mivel a kicsi gyerekek lába elég erősen izzad, emiatt nagyon fontos kerülni a műanyagból készült cipőket. A bőr gyerekszandál azért kiváló, mert ebben a megfelelő lélegzést és szellőzést biztosítjuk a gyermek lábának. Másrészt a bőr gyerekszandál támaszt is nyújt a lábnak, illeszkedik a láb, a talp vonulatához, tehát kényelmes viseletet is biztosít. Az is fontos, hogy a lábbal érintkező részeken is bőr bélése legye a cipőnek, hiszen így kerülhetőek el a kiütések, bőr irritáció stb.
Honnan tudjuk, hogy nem jó a cipő?
Sajnos a legkisebbek még nem tudják megmondani, hogy melyik a kényelmes és a megfelelő cipőviselet a számukra, de az biztos, hogy egy bőr gyerekszandállal nem fogunk mellé – természetesen ezt is csak akkor, ha a megfelelő méretet vásároltunk. De nézzük, hogy hogyan is jelzik felénk a gyermekek, hogy nem a a megfelelő lábbelit adtuk a lábukra.
Elsősorban a hosszabb távú cipő viselése esetén fontos, hogy utána ellenőrizzük a pici lábait, hiszen ha kicsi a cipő, akkor megjelenhetnek piros foltok, esetleg bőrkeményedés vagy hólyag – hasonlóképpen mint a felnőtteknél.
De az is nagyon sokat elárul, ha a gyermek nem nagyon szeretne a lábán maradni, ha sokat kéri, hogy vegyék fel, ha nyűgös, ha le akarja rúgni a cipőt, ha nem szeretne futkosni – az egyébként igen hiperaktív gyermek. Ezek mind arra utalnak, hogy a cipő nem a megfelelő. Érdemes ilyenkor szemügyre venni a lábat és a cipőt is.
A jó gyerekszandál jellemzői
Nem elég azonban a bőr gyerekszandál beszerzése, fontos az is, hogy a szandál méretben megfeleljen a gyermek lábának és hogy milyen a talpa. A legkisebbeknek egyébként még a puha talpú szandálokat ajánlják, mert az hasonló érzést biztosít mintha mezítláb lenne, azoknak azonban, akik már stabilan járnak, azoknak a merevebb talpú szandál való. A bőr gyerekszandál egyébként általában elöl nyitott, hátul pedig zárt, de ez is inkább a kisebbek cipőire jellemző, a nagyobbaknak már lehet hátul is nyitott akkor, ha már a boka teljesen stabil.
A gyermek lába folyamatosan változik, a megfelelő cipő is így változik vele, de egy valami, ami mindig ugyanaz marad, az az anyag, az anyagnak ugyanis mindig érdemes bőrt választani.