Amikor már önállóan tud állni a gyermekünk fel is merül a kérdés bennünk, hogy ideje lehet megvásárolni az első cipőjét. Gyakran néztek be hozzánk ilyenkor az üzletbe és teszitek fel a kérdést: mikor kell cipő a babának?
A gyerekek a járás tanulásakor még gyakran esnek, kelnek. Ezt a folyamatot biztosan nem a betonon fogjátok végigvinni, hanem inkább biztonságban, a lakásban. Tehát amíg nem alakult ki az önálló járás és a baba még csak kapaszkodva/segítséggel lépeget, majd fenékre ül, bőven elegendő a zokni, harisnya is, esetleg egy puhatalpú babacipő, amit a babakocsizások során is használtok.
Amikor viszont eljön az a pillanat, hogy a gyermeked magabiztosabban jár otthon, szaladhattok is a cipőboltba, hogy megvegyétek az első cipőt a babának és nyakatokba vegyétek a várost gyalog.
Na jó csak viccelünk… Az első séták alkalmával valószínűleg az utca végéig fogtok elmenni, a gyerkőc minden porszemre rácsodálkozik majd, ha pedig vidéken éltek a közlekedő traktorok, lovaskocsik és egyéb mezőgazdasági gépek fogják megakasztani a folyamatot…és persze lesznek még esések is, de ez a folyamat része.
Milyen legyen az első cipő?
- a cipő talpa legyen hajlékony és puha
- az orr kialakítása legyen olyan széles, hogy kényelmesen elférjenek benne a lábujjak
- érdemes puha bőrből készült cipőt választani
- a kéreg/sarok kialakítás legyen stabil, hogy meg tudja tartani a sarkakat és a bokát
- +1 tipp: az orr rész legyen gumis vagy velúr bőrből készült : így nem fogjátok az első alkalommal lekoptatni
Az első cipő kiválasztása fontos lépés. Nem csak azért, mert ez egy mérföldkő a ti életetekben is, hanem amiatt, mert ezzel megalapozzátok a kicsi helyes lábfejlődését is, valamint a későbbiekben is mindig kellő körültekintéssel fogjátok kiválasztani a gyermek lábbelijét.
A megfelelő talpkialakítás, az orr és kéreg kialakítása, illetve a cipő anyaga, mindig fontos szempont lesz a gyermek cipőjének kiválasztásakor. Az ortopédiailag is kifogástalan kialakítású gyerekcipőkkel ugyanis nagyobb eséllyel akadályozhatjátok meg a későbbi lábtartási és ezekkel összefüggő testtartási eltérések kialakulását is.
Hogyan segítheted észrevétlenül a gyermeked lábfejlődését?
A babák láb boltozata a kezdetekben még egyáltalán nem hasonlít a felnőttekéhez. Ez a járás során, a talpra nehezedő testsúly hatására kezd el megedződni és kialakulni a jellegzetes íves forma.
Óvodás korban már érdemes figyelni a jeleket, ami bokasüllyedésre vagy lúdtalp gyanújára adhat okot, de a lábboltozat fejlődése egészen 11-12 éves korig zajlik, tehát nem kell kétségbeesni akkor sem, ha esetleg eltéréseket tapasztalunk, de érdemes gyógytornász konzultációt igénybe venni és megtenni a megelőző lépéseket is.
Ajánlott elegendő alkalmat biztosítani arra, hogy a babád minél több időt tudjon mezítláb tölteni és megtapasztalja a természetes talajon történő járást, így a talpa teljes felületével tud járni a talajon is.
Jó eszköz az egyensúlyozó süni használata is. A kisebb gyerekek esetében természetesen még a kezeket fogva használjuk, óvodás gyerekek pedig már önállóan is felpattanhatnak rá.
Milyen márkákat ajánlunk első babacipőnek?
A Primigi gyerek cipői, a D.D. Step vagy a Szamos márka kínálatában biztosan megtaláljátok a számotokra megfelelő első cipőt. Ezeknél a márkáknál puha talpú cipőket is találhattok, amelyek már az első lépéseknél jó szolgálatot tesznek és babakocsizásnál is kényelmes viseletet biztosítanak a babáknak.