Természetesen imádjuk, amikor a kicsik mezítláb mászkálnak a szobában és ha lehetőség van rá, akkor a kertben is, de mi van akkor, ha a kapun túl kell menni? Sokan pártolják azt, ha a gyermek mezítláb van, hiszen tudják, hogy úgy fejlődhet legjobban a láb, de sajnos sok esetben nem engedhetjük meg az érzékeny lábikóknak a fertőzésveszély és a balesetveszély miatt, hogy közvetlenül a talajjal érintkezzenek.
Ilyenkor pedig előkerülnek a gyerekszandál körüli kérdések: milyet, mennyiért, lehet-e használt, milyen legyen a talp, a tartás stb. Ezekre a kérdésekre próbálunk most választ adni, hogy a vásárláskor tudjuk, hogy milyen tulajdonságokra kell figyelni.
A gyerekszandállal kapcsolatban a méret és az anyag körül mindig felmerülnek bizonyos problémák. Mivel a kicsik lába rendkívül gyorsan nő és mivel sajnos a lábbelik nem nőnek együtt velük, így sajnos általában minden szezonban új cipőre van szükségük. Nagyon fontos a megfelelő méret, mivel a kicsiknek a növés mellett fejlődik is a lábuk, tehát ha kicsi a cipő és szorítja a lábat, akkor az deformációhoz vezethet.
Azt sem tehetjük, hogy nagyobb cipőt vásárolunk, hogy az jó legyen jövőre is, mert akkor balesetveszélyes a szandál viselése. A jó gyerekszandál mérete az, ha a nagylábujj 1 cm távolságra van a cipő orrától. Egy mérőszalag sokat segíthet abban, hogy megtudjuk, pontosan hány centi is gyerkőcünk lába.
Az anyaggal kapcsolatban is vigyázni kell, hiszen ha csak magunkból indulunk ki, akkor tudjuk, hogy mennyire kellemetlen, amikor a műanyag cipőbe beleizzadt láb csúszkál a talpbetéten, vagy a talpbetéttel együtt, illetve hogy a láb egészsége szempontjából is mennyire káros, ha nem valamilyen bőrbarát anyagból készült cipőt viselünk. Így van ez főleg a nyári szandálok esetében is, és nem csak a felnőtteknél, hanem a gyermekeknél is fontos szempont ez, hiszen az ő lábuk, bőrük talán még érzékenyebb, mint a miénk.
A jó gyerekszandál lényege egyébként mindig az is, hogy kényelmes legyen. Tehát, ha a gyermek nem dobja le magáról a lábbelit és úgy tűnik, hogy jól van benne a lába, akkor miért ne lehetne ideiglenesen használt cipőt viselni.
Amire viszont fontos odafigyelni, hogy a nagyon kicsi gyermekek számára inkább puha talpú szandált válasszunk, hiszen annak a talpa megdolgoztatja az izmokat, tehát a talp izmai olyan munkát végeznek, mintha mezítláb lenne a gyermek, mégsem kell a felfázástól vagy attól tartani, hogy megsérül a lába. A hajlékony talp segíti a könnyű járást, a kemény, merev talp inkább akadályozza azt – a nagyon kicsiknél. Természetesen amikor már teljesen biztonságos a járás, akkor lehet váltani a merevebb talpú szandálokra.
Az is nagyon fontos persze, hogy a megfelelő tartást biztosítsa a szandál a gyermek bokájának, hiszen az még nem fejlődött ki rendesen, nem elég stabil, így könnyedén besüllyedhet – ami sok gyermekre jellemző is. Ennek a deformációnak a korrigálására nyújt segítséget a supinált gyerekszandál, amely kiváló tartást biztosít a bokának, erősíti a lábakat, és segít egyenessé tenni a lábakat.
A jó gyerekszandál tehát:
– bőrbarát anyagú
– megfelelő méretű
– puhatalpú
– védi a bokát
– elől nyitott, hátul pedig zárt
Láthatjuk, hogy semmi ördöngösség nincs abban, hogy milyen is a jó gyerekszandál. Tulajdonképpen ugyanazokat a tulajdonságokat kell figyelembe vennünk, mintha magunknak vásárolnánk lábbelit, csak néhány tulajdonságra nagyobb figyelmet kell fordítani.