Amikor kisgyerek van a családban, felmerül a kérdés: milyen is az ideális gyerekcipő? Nos, aki azt gondolja, hogy erre van valamiféle tökéletes válasz, annak csalódást kell okoznunk, azonban megpróbáljuk körbejárni a kérdést.
Hogy miért nincs egyértelműen ideális gyerekcipő? Nem mindegy, hogy mekkora gyereknek keressük a megfelelő lábbelit, hogy csemeténk lába milyen típusú, azaz magas a lábfeje, esetleg vékony, keskeny lába van, netán lúdtalpas. Éppen ezért nem mindegy, hogy mit is adunk gyermekünk lábára.
Természetes, hogy minden szülőnek az első és legfontosabb szempont, hogy gyermekének a lehetőségeihez mérten mindenből a legjobbat adja. Így van ez a gyerekcipővel is, ami kiemelten fontos kérdés. Nem mindegy, hogy kisgyermekünk, akinek a csontjai, izmai most fejlődnek, nőnek, vagy épp most tanul /tanult meg járni, milyen lábbelit visel a mindennapokban.
Mire kell figyelni a gyerekcipő kiválasztáskor, milyen az ideális gyerekcipő?
Az első és legfontosabb szempont, hogy kényelmes, ugyanakkor praktikus cipőt válasszunk. Legyen puha, hajlékony talpa, biztosítson megfelelő tartást a lábfejnek és a saroknak! Az ideális gyerekcipő nem csúszik és nincs benne betét. Mindezeken túlmenően az a jó, ha a lábbeli természetes anyagból,- lehetőleg bőrből – készül, tekintve, hogy így nem izzad bele a gyerek lába. Tavasszal és nyáron, valamint tartósan száraz időben hasznos, ha lyukacsos modellt választunk, ez jó szellőzést is biztosít egyben.
Az egészséges, ideális gyerekcipő egyik alapvető tulajdonsága, hogy egyenesen tartja a sarkat. Kiemelt figyelmet fordítsunk arra, hogy a cipő orra még csak véletlenül se legyen szűk, legyen elég hely benne mozogni az apró lábacskáknak, ezért ügyeljünk arra, hogy a belső rész legyen megfelelően magas és elég széles! Tehát, amikor gyermekcipőt vásárolunk, akkor ne csak a cipő hosszát, hanem annak szélességét is ellenőrizzük. Az ideális gyerekcipő könnyű, talpa hajlékony és semmilyen körülmények között nem csúszik, kopásálló, azaz bírja a strapát.
Miként vásároljunk cipőt a kisgyermeknek?
Különösen kisgyermekkorban nehéz helyesen megválasztani a megfelelő cipőméretet, nem elég hozzá ugyanis a szemrevételezés, sőt sok esetben még a mérettáblázat sem nyújt megfelelő támpontot. A kiválasztott gyerekcipőt rá kell adni a gyerek lábára, majd pár lépést szükséges sétáltatni benne, figyelve arra, hogy áll a lábán, miként tud benne menni. Ha ráadtuk a lábbelit a gyerkőc lábára, állítsuk fel, majd nyomkodjuk meg kicsit a cipő elejét, alaposan szemügyre véve, hogy meddig ér benne a lába!
Ha szandált veszünk, fontos szempont, hogy az a saroknál zárt legyen. Télen, amikor magas szárú cipőt vagy csizmát keresünk, akkor arra figyeljünk, hogy rugalmas legyen a kicsi bokája környékén, mert csak akkor tudja jól mozgatni benne a lábát.
Összességében elmondhatjuk, hogy az ideális gyerekcipő elsősorban kényelmes legyen, és anatómiailag illeszkedjen megfelelően a lábra! Azonban ezeken kívül figyeljünk a részletekre is: A választott lábbeli legyen jó meleg, semmiképpen ne ázzon be, és legyen olyan kialakítása, hogy könnyen rá tudjuk adni csemeténk lábára.
Mint láthatjuk a megfelelő gyerekcipő kiválasztása nem egyszerű feladat, mégis muszáj alaposan oda figyelnünk rá, mert a helyes választás egészségügyi szempontból is nagyon fontos, kisgyermekkorban pedig fokozottan így van ez. Egy csomó egészségügyi problémát, ortopéd elváltozást megelőzhetünk, ha kisgyermekkorban megfelelő lábbelit adunk gyermekünk lábára!